Nie musisz iść na kompromis

Fotografia Ślubna

 

Fotografia ślubna cały czas się zmienia. Kiedyś ograniczała się tylko do sesji fotograficznej w studio. Dzisiaj standardem są zdjęcia rozpoczynające się trakcie przygotowań a kończące się podczas wesela lub obejmujące nawet poprawiny. Standardem jest pełny reportaż w artystycznym ujęciu i eleganckiej oprawie końcowej będący wspaniałą pamiątką z cudownych chwil dla pary młodej, jej rodziców i rodziny. Wszyscy uczestnicy uroczystości z niecierpliwością oczekują zdjęć od profesjonalnego fotografa ślubnego. Niektórzy fotografowie ślubni dostrzegli to i wyszli na przeciw tym oczekiwaniom. Na szybko w trakcie wesela dokonują edycji kilku ujęć, drukują je w formacie 15x20 i rozprowadzają od razu wśród gości weselnych. Równolegle wielu uczestników tych uroczystości robi zdjęcia swoimi aparatami cyfrowymi. Chcą dla siebie uwiecznić na zdjęciach spotkanie z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi. Wielu fotografów ślubnych to dostrzegło. Coraz częściej przywożą oni z sobą na wesele profesjonalną drukarkę (np. DNP DS40) i na poczekaniu drukują zdjęcia uczestnikom wesela. Tego typu usługa jest mile widziana, szybko zdobywa kolejnych zwolenników. Warunkiem jest dobra jakość zdjęć - na poziomie minilabu cyfrowego.

Warunek ten spełnia wyżej wymieniona japońska drukarka DNP DS40

 

Gwarantuje ona wysoką jakość zdjęć, powtarzalność, szybkość i niezawodność. Fotografowie, którzy potrzebują w takich sytuacjach formatu 20x30 sięgają po drukarkę DNP DS80 . Warto pamiętać, że jeżeli w tym momencie zdjęcia zrobione przez uczestników wesela nie zostaną przeniesione na papier - to pozostaną na zawsze w formie pliku cyfrowego aż w końcu zniszczy je jakiś wirus, erozja płyty CD czy awaria dysku. Wielu fotografów ślubnych decyduje się na zakup drukarek DNP również z powodu wygody i gwarancji końcowego efektu swojej pracy. Mając taką drukarkę u siebie nie trzeba już jeździć lub przesyłać zdjęć do minilabu cyfrowego. Fotograf od razu widzi efekt pracy i może bezpośrednio na niego wpływać. W wielu przypadkach szybciej i wygodniej uzyska gotowe zdjęcia i szybciej je wręczy parze młodej. Z drugiej strony światowy rynek usług fotograficznych odchodzi już od minilabów chemicznych i przenosi się na minilaby termosublimacyjne . W minilabach tych produkcja zdjęć bazuje na wykorzystaniu profesjonalnych drukarek termosublimacynych o dużej wydajności.

 

Nie ma tu chemii fotograficznej - http://www.foto-rynek.pl/chemia-fotograficzna-do-minilabow,122.html .

 

Pracą tych drukarek zarządza specjalne oprogramowanie sterujące. Minilab ten można połączyć z dodatkowymi urządzeniami peryferyjnymi: skanery, plotery, fotokioski, specjalistyczne drukarki zewnętrzne itd. Przykładem takiego zestawu / systemu jest minilab Kodak APEX. Minilab ten cieszy się ogromnym powodzeniem w Europie Zachodniej i w USA.

Niestety za wygodę, nowoczesność i rozwijaną intensywnie technologię trzeba zapłacić trochę więcej niż za używany minilab chemiczny choć w przypadku minilaba japońskiego Nexlab różnica ta nie jest zbyt duża. Jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla zakładów fotograficznych o średnich przerobach, centrów handlowych czy supermarketów.

 

Co zrobić gdy kogoś nie stać na minilab Kodak APEX ? Czy ma jakąś inną alternatywę oprócz używnego minilaba chemicznego ? Tak. Przy małych przerobach doskonałą alternatywą dla używanego minilaba jest zestaw np. 2-3 profesjonalnych fotograficznych drukarek termosublimacyjnych np. drukarek DNP DS40 / DS80 zarządzanych programem edycyjnym z normalnego komputera.

 

Jakie korzyści wynikają z takiego rozwiązania ?

  1. niższy koszt inwestycji niż w przypadku używanego minilaba
  2. gwarancja wysokiej jakości zdjęć nawet przy bardzo małej ich ilości
  3. powtarzalność zdjęć niezależna od przerobu
  4. brak kosztów serwisowych lub bardzo znikome
  5. brak chemii fotograficznej i obowiązków z niej wynikających
  6. przy małej ilości zdjęć szybszy zwrot nakładów inwestycyjnych

 

Rozwiązania tego nie poleca się dla zakładów fotograficznych posiadających przeroby powyżej 1000 zdjęć dziennie.

Script logo