Szkolna wycieczka w fotograficznym skrócie

Wycieczki szkolne to temat szalenie skomplikowany jeśli chodzi o ich stronę organizacyjną, a kwestie związane z samym organizowaniem czasu dzieci wcale nie są łatwe do załatwienia. Największym wyzwaniem jest sam charakter pasażerów, ponieważ z dziećmi trzeba postępować ostrożnie. W tym miejscu zajmiemy się przede wszystkim transportem, ponieważ jest to kwestia, którą łatwo zbagatelizować i potem ponieść tego bardzo poważne konsekwencje.


Najważniejszą i paradoksalnie jedyną sprawą jest tutaj wybór tego, kto będzie nasze dzieci przewoził. Jeśli bowiem wskaże się odpowiednią firmę, wszystko inne będzie z góry załatwione. Potrzebnym nam partnerem jest firma przewozowa oferująca możliwość wynajmu autokarów wraz z kierowcami, którzy będą w dodatku przyzwyczajeni do pracy z dziećmi. Wbrew pozorom, dla kierowcy jest to gigantyczna różnica. Osoba, która nigdy nie siedziała za kierownicą autokaru pełnego dzieci, na pewno nie zdaje sobie sprawy, do jakiego stopnia harmider dzieci może przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu, a w przypadku autokarów wyzwanie jest bardzo duże samo w sobie. Kierowca musi być w stanie odpowiednio wyłączyć się na hałasy dzieci, ale też w czasie postojów czy po prostu interakcji w czasie jazdy, których pomimo formalnych zakazów po prostu w praktyce nie da się uniknąć, musi być w stanie się z nimi dogadywać. Osoba nie lubiąca dzieci nie nadaje się do tej roli.


Istotne są oczywiście też kwestie takie, jak sprawność techniczna autokaru, ale jeśli pojazd jest zamawiany w firmie prywatnej, na którą do tej pory nie było poważnych skarg, można mieć pewność, że wszystko z nim jest w najlepszym porządku. Prywatne firmy są prześwietlane przez odpowiednie służby drogowe w sposób wręcz szalony i jeśli tylko coś byłoby nie tak z autokarem, na pewno od razu zostałoby to wykryte.


Pamiętać też trzeba o zabraniu ze sobą odpowiedniej liczby kierowców, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy po przyjeździe na miejsce jeszcze będziemy chcieli gdzieś jeździć. Firma przewozowa przyjmie nasze deklaracje, a jeśli nakłamiemy w celu zmniejszenia kosztów, mogą być problemy.

 

 

Script logo