Post

Ciąża po 35 roku życia. Co musisz wiedzieć?

Współczesna kobieta tęskni za pełną samorealizacją, dlatego czasami odkłada narodziny dziecka ze względu na kreatywność lub chęć zrobienia kariery. Czasami radość z ciąży pojawia się później w życiu ze względów społecznych lub zdrowotnych. Tak czy inaczej, w ciągu ostatnich 15 lat liczba kobiet, które zdecydowały się zostać matką po czterdziestce, się podwoiła. Ten trend ma wiele zalet: dojrzała kobieta bardziej dba o swoje zdrowie, słucha zaleceń lekarzy i poważnie przygotowuje się do porodu. Jednak taka ciąża musi przebiegać pod odpowiednim nadzorem.

Działa przeciwstarzeniowo

Ciąża w każdym wieku wyzwala wiele pozytywnych procesów w organizmie kobiety. Jednak prawdziwym darem późnej ciąży jest odmłodzenie. Późny poród obniża poziom cholesterolu, jednocześnie zmniejszając ryzyko chorób naczyniowych, a karmienie piersią pomaga złagodzić problemy z piersiami. Ponadto menopauza jest zwykle opóźniona u kobiet, które urodziły po 35 roku życia.

Zmniejszamy ryzyko

Prawie każda ciąża wiąże się z pewnym ryzykiem, a niektóre z nich mogą się nasilać wraz z wiekiem. Tak więc w wieku 35-45 lat przyszłe matki częściej cierpią na zatrucie, ryzyko przedwczesnego porodu lub nadwagę. Jednak specjaliści wiedzą, jak obiektywnie zmniejszyć istniejące ryzyko. Uważna, troskliwa postawa przyszłej mamy do swojego ciała oraz realizacja wszystkich zaleceń lekarza znacznie zmniejszają ryzyko powikłań. Ciąża w wieku dorosłym może stać się wskazaniem do pobytu w szpitalu w celu zabezpieczenia, a także do wykonania cesarskiego cięcia. Jeśli kobieta jest zdrowa, może naturalnie urodzić dziecko w wieku 45 lat. Sam wiek nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Rozsądna dyskrecja

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, późny poród nie jest już tak niebezpieczny, jak wcześniej. Niemniej jednak istnieją punkty, na które lekarze zwracają szczególną uwagę. Istnieje na przykład ryzyko rozwoju nieprawidłowości genetycznych u płodu. Dlatego lekarze zalecają, aby planując ciążę, poddać się dodatkowym badaniom: badanie genetyczne skłonności dziedzicznych, badanie krwi na obecność hormonów, a także spermogram dla mężczyzny. Badania te pomogą określić ryzyko potencjalnych powikłań związanych z wiekiem i dołożą wszelkich starań, aby je wyeliminować.

Niestety, dla kobiety, która zdecyduje się urodzić po 35 roku życia, istnieje możliwość, że w ogóle nie zajdzie w ciążę, ponieważ zdolność zapłodnienia jaja zmniejsza się wraz z wiekiem. Przed zajściem w ciążę warto przejść niektóre badania. Takie jak:

• testy na różne infekcje przenoszone przez drogi rodne;

• ogólne badania krwi i moczu;

• poziom hormonalny;

• hemostazogram

• test antykoagulantu tocznia

• wykrycie zespołu antyfosfolipidowego

• opinia genetyka;

• stan układu odpornościowego;

• badanie różnych czynników ryzyka.

Kobieta decydująca się na zostanie mamą powinna mieć świadomość, że powikłania mogą dotyczyć zarówno matki, jak i płodu. Według wielu ekspertów najczęstszym zagrożeniem jest prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą serca i zespołem Downa. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem: anomalie chromosomalne najczęściej manifestują się u starszych kobiet. Nie można zapobiec pojawieniu się zespołu Downa. Jednak można to zdiagnozować nawet podczas ciąży podczas badań prenatalnych. Taka diagnoza jest konieczna dla wszystkich kobiet, które decydują się na poród po 35 roku życia, a także tych, które należą do grup wysokiego ryzyka. W przypadku wykrycia zespołu Downa lub innych zaburzeń rodzice będą musieli zdecydować, po konsultacji z genetykami, pediatrami i innymi specjalistami chorób płodu, czy należy usunąć ciążę.