Post

Ciąża zagrożona. Z czego wynika? Jak o nią dbać?

Termin „groźba przerwania ciąży” odnosi się do stanu, w którym kobieta może stracić dziecko do 22 tygodnia. Kiedy ciąża przekroczy 22. tydzień, może również powstać zagrożenie, ale mówimy tutaj o przedwczesnym porodzie.

Co powoduje zagrożenie

Istnieje wiele czynników, które powodują zagrożenie przerwaniem ciąży. Najważniejsze z nich to:

Zmiany hormonalne. Oczywiście sama w sobie zmiana poziomu hormonów w czasie ciąży jest uważana za normalną, ale w niektórych przypadkach może być niekorzystna. Najpoważniejszym problemem jest brak hormonu progesteronu, ponieważ to on zapobiega przypadkowemu skurczowi macicy, co oznacza, że zapobiega samoistnemu poronieniu. Niedobór progesteronu występuje z powodu dysfunkcji ciałka żółtego, nieprawidłowości w tarczycy lub przysadce mózgowej.

Zaburzenia genetyczne. Zwykle to właśnie ten czynnik wywołuje poronienia w pierwszych tygodniach ciąży. Ze względu na mutację chromosomów normalny rozwój dziecka staje się niemożliwy, organizm kobiety sam odrzuca płód, uniemożliwiając w ten sposób narodziny dziecka z poważnymi problemami zdrowotnymi. Odporność kobiety ciężarnej może też grozić poronieniem - reaguje na dziecko jak na ciało obce i odrzuca je. W takich sytuacjach przyszli rodzice zdecydowanie powinni skonsultować się z genetykiem.

STI (zakażenia przenoszone głównie drogą płciową): chlamydia, opryszczka, wirus cytomegalii, mykoplazmoza, ureaplazmoza. Choroby te są bardzo niekorzystne dla dziecka i kobiety w ciąży. U płodu mogą powodować poważne zaburzenia rozwojowe, uniemożliwiać prawidłowe ułożenie narządów wewnętrznych w pierwszym etapie, ich dalszy wzrost i wykonywanie funkcji.

Choroby zakaźne i zapalne (grypa, SARS, zapalenie wątroby, różyczka, zapalenie migdałków, zapalenie płuc itp.) Mogą również prowadzić do poronień z powodu gorączki, głodu tlenu i zatrucia organizmu. W czasie ciąży musisz jak najmniej komunikować się z pacjentami, unikać zatłoczonych miejsc.

Choroby narządów płciowych: mięśniaki macicy, endometrioza, wady rozwojowe, następstwa urazów, zrosty - wszystko to często przeszkadza w rozwoju i prawidłowym wzroście płodu. Dlatego przyszła mama przez cały okres ciąży powinna być obserwowana i badana w specjalistycznych klinikach przez doświadczonych specjalistów.

Sytuacje stresujące. Nie bez powodu lekarze zalecają przyszłym matkom monitorowanie ich stanu psychicznego. Czasami ten czynnik może być przyczyną poronienia.

Objawy

Bolesne odczucia. Kobieta może odczuwać ból w dolnej części brzucha, w okolicy lędźwiowej. Czasami ból promieniuje na boki w prawo lub w lewo. Charakter bólu jest zróżnicowany - ciągnięcie, kłucie, cięcie. Ból może mieć również charakter skurczowy i jednocześnie nie zależy od tego, czy kobieta siedzi, stoi czy leży.

Krwawa wydzielina jest powodem do niepokoju. W przypadkach, gdy kobieta od razu uda się do lekarza po stwierdzeniu u siebie niewielkiego krwawienia, istnieje wiele szans na utrzymanie ciąży i wyeliminowanie zagrożenia. Nadmierne krwawienie prawie zawsze prowadzi do utraty płodu, ponadto staje się zagrożeniem dla życia i zdrowia (w szczególności funkcji rozrodczych) samej kobiety.

Zwiększony skurcze macicy. Ten stan można odnotować w sposób ciągły lub może występować okresowo. Kobieta zwykle sama czuje, gdy macica napina się, kurczy. Przy takim objawie konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza jeśli skurczom towarzyszy ból lub krwawienie.

Badanie ultrasonograficzne ujawnia tylko pośrednie oznaki zagrożenia, ale są one również bardzo ważne w diagnozowaniu stanu patologicznego: