Post

PORONIENIE SAMOISTNE – PRZYCZYNY, OBJAWY, SZANSE NA KOLEJNĄ CIĄŻĘ

 

Poronienie samoistne to jedno z najczęstszych a jednocześnie najpoważniejsze ciążowe powikłanie, którego chyba żadna kobieta nie chce doświadczyć. Co powoduje samoistne poronienia i jakie są ich objawy? Czy kobieta, która tak straciła dziecko ma ponownie szansę na ciążę?

Okazuje się, że nawet 15-20% rozpoznanych ciąż kończy się przez poronienie samoistne i różne czynniki mogą o nim decydować. Poronienie jest jednocześnie bardzo poważnym ciążowym powikłaniem, które może powodować wiele problemów. Pomimo tego, że medycyna prenatalna stale się rozwija nadal są takie sytuacje, gdy kobiety nie są w stanie donosić ciąży. Warto zastanowić się co przyczynia się do takich poronień, jaki będzie objaw.

KIEDY MÓWIMY O SAMOISTNYM PORONIENIU?

Samoistne poronienie to utrata ciąży przed 22. Tygodniem. Dochodzi do tego z naturalnych przyczyn a więc nie ma interwencji medycznej. Poronienia samoistne dzieli się na zupełne i niezupełne. Te pierwsze mają miejsce w ciąży wczesnej, najczęściej do około 12 tygodnia. Statystycznie nawet około 80% poronień ma miejsce właśnie w tej wczesnej fazie. Jeśli kobieta traci ciąże później to jest to poronienie niezupełne. Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku w całości wydalone jest jajo płodowe, natomiast w drugim przypadku fragmenty jaja płodowego zostają w macicy i należy ją oczyścić z tych pozostałości. Robi się to środkami farmakologicznymi albo przez łyżeczkowanie.

DLACZEGO DOCHODZI DO SAMOISTNEGO PORONIENIA?

Może być wiele powodów, które sprawią, że dojdzie do poronienia. Najczęściej będą to wady genetyczne zarodka. Poronienia samoistne w około połowie przypadków to anomalie w chromosomach. Zazwyczaj posiada je większość zarodków, które tracone są w pierwszym trymestrze. Innym problemem może być wrodzona wada macicy i to również może sprzyjać poronieniem samoistnym. Szczególnym ryzykiem jeśli chodzi o poronienia będą obarczone kobiety, które mają mięśniaki macicy. Ciąża może się zakończyć również w momencie, gdy organizm matki traktuje ciąże jako ciało obce i tworzy przeciwciała, by je zniszczyć. Przyczyną poronienia może być także infekcja i szczególnie takie zakażenia jak toksoplazmoza czy różyczka.

PO CZYM POZNAĆ PORONIENIE SAMOISTNE?

Poronienie samoistne może przebiegać w różny sposób w zależności od wieku ciąży. Generalnie im bardziej będzie zaawansowana tym bardziej gwałtowny jest przebieg poronienia. Najczęściej pojawia się ból podbrzusza i krwawienia albo plamienie z dróg rodnych. Jeśli łożysko się całkowicie nie odklei to krwawienie może być bardzo obfite. Niekiedy kobieta to krwawienie myli z miesiączką co oznacza, że do poronienia doszło na bardzo wczesnym etapie.

PORONIENIE SAMOISTNE – CZY W OGÓLE WARTO SIĘ BADAĆ?

Nawet po jednym poronieniu warto się będzie poddać diagnostyce, które pozwoli ocenić jakie jest ryzyko, że dojdzie do kolejnego poronienia. Takie badanie jest również próbą oceny czy ewentualnie poronienia mają charakter nawykowy. Można również zadbać o to, by wdrożyć odpowiedni schemat leczenia, by kolejnym stratom zapobiegać.

BADANIE GENETYCZNE DA ODPOWIEDŹ

Na początek konieczne są badania genetyczne na materiale z poronienia. Partnerzy powinni także zadbać swój kariotyp i konsultować wynik z lekarzem. Po poronieniu powinno się wykonać badanie USG, które oceni budowę narządów rodnych, konieczne będzie badanie hormonalne oraz immunologiczne,

PORONIENIE SAMOISTNE – JAKIE SĄ SZANSE NA KOLEJNĄ CIĄŻĘ?

Większość kobiet po jednym poronieniu zachodzi w kolejną ciążę i potem rodzi się zdrowe dziecko. Statystyki podają, że szansę na to, że tak to będzie wyglądać wynoszą około 90%. Na pewno warto, by kobieta już na tym etapie poddała się badaniom, by ocenić ryzyko ponownego poronienia.