Post

Co to połóg?

 

Przez całą ciążę wierzyłaś, że poród to koniec, ostatni akord, najważniejszy etap, ale po jego przejściu okazuje się, że wszystko dopiero się zaczyna. Okres poporodowy to okres rozpoczynający się po porodzie łożyska i trwający 6-8 tygodni.

W tym czasie następuje odwrotny rozwój (inwolucja) wszystkich narządów i układów, które uległy zmianom w związku z ciążą i porodem. Wyjątkiem są gruczoły sutkowe, których funkcja osiąga swój szczyt w okresie poporodowym.

Co dzieje się po porodzie? Najważniejsze są pierwsze 2 godziny po porodzie, dlatego wyróżnia się je i wyznacza jako wczesny okres poporodowy. W tym czasie nadal jesteś na sali porodowej, aby personel medyczny mógł dokładnie monitorować twój stan (mierzy puls, ciśnienie krwi, temperaturę ciała, monitoruje stan macicy, monitoruje stopień utraty krwi).

Bezpośrednio po porodzie bada się miękki kanał rodny - badane są zewnętrzne narządy płciowe i krocze, szyjka macicy (za pomocą lusterek) oraz pochwa. Wszystkie wykryte pęknięcia są starannie zszywane (w razie potrzeby ze znieczuleniem), ponieważ mogą być źródłem krwawienia i zachęta do infekcji.

Po 2 godzinach od porodu zostajesz przeniesiona na noszach do fizjologicznego oddziału poporodowego, gdzie możesz wreszcie odpocząć i zasnąć. Jednak nie później niż 8-12 godzin po porodzie konieczne jest wstanie, co pomaga poprawić krążenie krwi, normalizować pracę pęcherza i jelit.

Obecnie w zwykłych niespecjalistycznych szpitalach położniczych powszechną praktyką jest wspólne przebywanie matki i dziecka. Pierwszą toaletę dla noworodka i jego pielęgnację w pierwszym dniu wykonuje pielęgniarka oddziału noworodkowego oraz mama. W razie potrzeby pielęgniarka uczy kolejności pielęgnacji skóry i błon śluzowych dziecka (oczy, nosa, przemywanie).

Codziennie jesteś monitorowana przez położnika i położną: mierzą temperaturę ciała, tętno, ciśnienie krwi, badają gruczoły sutkowe, dotykają brzucha, określają wysokość macicy w stosunku do stawu łonowego. Pierwszego dnia po porodzie dno macicy znajduje się 13-15 cm nad stawem łonowym, przez pierwsze 10 dni spada o 2 cm dziennie.

Konieczne jest uwzględnienie w diecie witamin A, E, B oraz soli mineralnych - wapnia, fosforu, magnezu, żelaza. Lepiej jest zaspokoić te potrzeby sezonowymi warzywami i owocami, kwestię przyjmowania kompleksów multiwitaminowych, preparaty wapniowe należy podejmować indywidualnie.

Przestrzeganie zasad higieny osobistej będzie chronić cię i dziecko przed infekcją; pamiętaj, aby myć ręce, dbać o jamę ustną, zmieniać bieliznę i wkładki. Wypis ze szpitala z nieskomplikowanym przebiegiem okresu poporodowego odbywa się w 3-6 dobie (po cesarskim cięciu częściej w 7 dobie), a zmiany w twoim organizmie trwają.

Po urodzeniu łożyska macica znacznie się zmniejsza z powodu gwałtownego skurczu jej mięśni, masa macicy w pierwszym tygodniu spada z 1000 do 500 g, pod koniec okresu poporodowego jej waga jest równa tej sprzed ciąży - 50 g. Jednocześnie przywraca się wewnętrzną wyściółkę macicy (endometrium), powierzchnia rany goi się w miejscu przyczepu łożyska, co kończy się po 6-8 tygodniach po porodzie, więc aktywność seksualna jest możliwa tylko 1,5-2 miesiące po porodzie.

W jajnikach w okresie poporodowym rozpoczyna się dojrzewanie pęcherzyków, ale u kobiet karmiących nie ma miesiączki przez kilka miesięcy lub przez cały okres karmienia piersią (wynika to z wysokiego poziomu prolaktyny), u większości kobiet niekarmiących miesiączka zostaje przywrócona po 6-8 tygodniach od porodu.

Pierwsza miesiączka po porodzie występuje na tle cyklu bezowulacyjnego, ale u niektórych kobiet owulacja i ciąża są możliwe w pierwszych miesiącach po porodzie, nawet podczas karmienia dziecka. Pamiętaj, że za optymalny odstęp między porodami uważa się okres co najmniej 2 lat.