Post

8 popularnych mitów na temat ciąży

Kobieta, która jest w ciąży pewnie od bliskich i znajomych będzie dostawała wiele różnych porad. Trzeba wiedzieć jak z nich wybrać te faktycznie wartościowe a na jakie mity należy szczególnie uważać.

Płeć dziecka na podstawie kształtu brzucha

To popularny mit, który zakłada, że brzuch spiczasty zapowiada dziewczynkę a brzuch okrągły zapowiada chłopca. Jest to jednak zwykły zabobon. Na kształt brzucha nie wpływa płeć dziecka ale wygląd, wielkość, napięcie mięśni brzucha oraz macicy

Seks w ciąży zaszkodzi dziecku

Seks w ciąży nie zaszkodzi dziecku i nie trzeba z niego rezygnować. Oczywiście dotyczy to takiej sytuacji, w której ciąża ma prawidłowy przebieg i nie ma obaw o przedwczesny poród. Jeśli kobieta jest w grupie ryzyka to wtedy oczywiście trzeba minimalizować ta aktywność. Tutaj na pewno warto się konsultować z lekarzem, który bez wątpienia wszystkie wątpliwości będzie w stanie rozwiać.

Nie farbujemy i nie ścinamy włosów w czasie ciąży

To mit, który pewnie babcie nam przekażą. W czasie ciąży trzeba dbać  włosy i tak samo ścinać je jak przed ciąża. Nie jest to żadne zagrożenie dla dziecka podobnie jak koloryzacja. Przy ewentualnym malowaniu można jedynie zadbać  o to, by nie sięgać po farby z dodatkiem amoniaku.

Nie latamy samolotem w trakcie ciąży

Nie ma żadnych przeciwskazań do tej formy podróżowania w trakcie ciąży. Oczywiście również w momencie, gdy ciąża prawidłowo przebiega. Jeśli jest zagrożona, albo kobieta jest w grupie ryzyka to wtedy z latania można rezygnować. Tutaj jednak również kluczową kwestią będzie zawsze konsultacja z lekarzem prowadzącym. Jeśli ciąża będzie mocno zaawansowana to niektóre linie lotnicze odmawiają sprzedaży biletu z obawy przed tym, że poród może się zacząć na pokładzie samolotu. To jednak rzadkie przypadki.

Podróżując samochodem w ciąży nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa

To taki mit, który sprawia, że wiele przyszłych mam nie zapina pasów. A to bardzo niebezpieczne. W czasie jazdy autem zawsze trzeba będzie zapinać pasy. Dba się wtedy i o swoje bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo dziecka. Podróżując samochodem można mieć ewentualnie specjalny adapter pasów dla kobiet w ciąży. Jeśli się go nie posiada trzeba zadbać o to prawidłowe zapięcie. Najważniejsze będzie ich ułożenie pod brzuchem na kości miednicy, a górne między piersiami wzdłuż brzucha.

Picie alkoholu w ciąży w małych ilościach nie zaszkodzi

Tutaj oczywiście jest to fikcja i należy dokładnie powiedzieć, że nie ma w ciąży żadnej bezpiecznej ilości alkoholu, którą kobieta może spożywać. Nie ma żadnych badań, które to potwierdzają, a jednocześnie mamy potwierdzenie, że alkohol przenikać może do krwi dziecka i powodować poważne zaburzenia jego rozwoju. Jednocześnie we krwi dziecka alkohol utrzymuje się dwa razy dłużej niż w krwi matki.

USG jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu

Nie ma żadnych danych potwierdzających taką tezę. Jest to związane z tym, że aparat USG wysyła tylko fale ultradźwiękowe a nie wykorzystuje promieniowania, dlatego jest to badanie całkowicie bezpieczne dla dziecka. Wykonuje się powszechnie trzy podstawowe badania USG w trakcie ciąży. Czasami jak jest tak potrzeba robi się to badanie częściej.

Podczas ciąży trzeba spać na lewym boku

W czasie ciąży nie trzeba spać na lewym boku, ale trzeba spać w takiej pozycji, w której będziemy czuć się najwygodniej. Dopóki brzuch jest nieduży nie stanowi to problemu, potem kłopot może się zacząć pojawiać więc faktycznie kobieta musi szukać dla siebie najbardziej właściwej pozycji. Chodzi oczywiście o komfort snu.