Post

Jaka antykoncepcja jest najlepsza po porodzie?

Urodziło się dziecko, minęło trochę czasu, a mama i tata są już przyzwyczajeni do nowych obowiązków, do nowej codziennej rutyny. Ogólnie życie rodzinne stopniowo wraca do normy. Oczywiście jest w tym miejsce na seks, co oznacza, że należy pomyśleć o metodach antykoncepcji, które są bezpieczne i skuteczne.

Dokonać wyboru

Przede wszystkim położnicy-ginekolodzy zalecają powstrzymanie się od stosunków seksualnych przez pierwsze cztery do sześciu tygodni po porodzie. W tym czasie macica nie jest jeszcze całkowicie skurczona, powierzchnia rany w niej nie zagoiła się całkowicie, zawsze występuje wyciek krwi, co oznacza, że istnieje ryzyko przeniesienia jakiejś infekcji do macicy. Dlatego warto poczekać, aż zdrowie kobiety wróci do normy, a dopiero potem wrócić do seksu. Cóż, który środek antykoncepcyjny wybrać, będzie zależał przede wszystkim od tego, czy matka karmi piersią. Jeśli dziecko jest karmione butelką, kobieta może zastosować dowolny odpowiedni dla niej środek antykoncepcyjny. Jeśli matka karmi piersią, powinna wybrać tylko te środki antykoncepcyjne, które nie przenikają do mleka matki, a zatem nie wpływają na zdrowie dziecka.

Naturalna antykoncepcja

Najprostszą metodę antykoncepcji zapewnia sama natura. Jak się okazało, kobieta zazwyczaj nie zajdzie w ciążę w okresie karmienia piersią. Po porodzie hormon prolaktyny jest wytwarzany w ciele kobiety. Hormon ten stymuluje produkcję mleka i jednocześnie hamuje owulację. Jednak wszyscy, którzy zamierzają skorzystać z tej metody, powinni wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, ta metoda jest najbardziej skuteczna w przypadku karmienia na żądanie, z przerwami nie dłuższymi niż 4 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy. Oznacza to, że musisz karmić co najmniej 7-8 razy dziennie. Po drugie, możesz stosować tę metodę antykoncepcji tylko przed wystąpieniem miesiączki. Po trzecie, w przypadku kryzysów laktacyjnych potrzebne są dodatkowe środki ochrony.

Bariera

Spośród wszystkich metod antykoncepcji najpowszechniejsza jest tak zwana metoda antykoncepcji barierowej. Jego istotą jest stworzenie przeszkody na drodze plemników do komórki jajowej. A najprostszym rodzajem antykoncepcji barierowej jest prezerwatywa. Jest dostępna, łatwa w użyciu, w żaden sposób nie wpływa na laktację i zdrowie dziecka, a co najważniejsze można ją stosować w dowolnym momencie, czyli kiedy tylko „zechcesz”. Ponadto większość nowoczesnych „wyrobów gumowych” dodatkowo poddawana jest działaniu specjalnych środków plemnikobójczych i lubrykantów, co praktycznie niweluje dyskomfort podczas stosunku płciowego.

Wybieramy tabletki

Prawie wszystkie kobiety słyszały o hormonalnych tabletkach antykoncepcyjnych (doustne środki antykoncepcyjne), a wiele z nich brało je jeszcze przed zajściem w ciążę. Czy można ich używać teraz, po urodzeniu dziecka? Jeśli matka nie karmi piersią, można je stosować od początku pierwszej miesiączki po porodzie. Jeśli matka karmi piersią, może również stosować doustne środki antykoncepcyjne, ale nie wszystkie. W okresie laktacji przeciwwskazane są tak zwane leki złożone, które zawierają składnik estrogenowy i gestageny. Jednak możesz brać tabletki, które zawierają tylko gestagen (nazywane są również mini-pigułkami). Leki progestagenne nie wpływają na jakość mleka matki i czas trwania laktacji. Prawdziwe, przyjęcie tych tabletek będzie wymagało od kobiety pewnej dyscypliny - pominięcie pigułki może prowadzić do skutków ubocznych i osłabienia efektu antykoncepcji.

Każda kobieta jest indywidualna, nie ma więc jednej, najlepszej metody antykoncepcji i nie należy tu skupiać się na reklamie firm farmaceutycznych czy poradach znajomych, ale na własnym zdrowiu, sytuacji rodzinnej i zaleceniach lekarza.