Post

WIEK KOMÓRKI JAJOWEJ – JAK WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ KOBIETY?

 

Jakość komórek jajowych spada z wiekiem. Także ich liczba się zmniejsza. W efekcie im kobieta starsza tym trudniej zajść w ciążę. Dlaczego tak się dzieje?

RAZ NA CAŁE ŻYCIE!

Warto podkreślić, że szczyt płodności kobieta ma miedzy 20 a 25 rokiem zycia. Potem płodność bezpowrotnie zaczyna się obniżać. Jest to związane ze stopniowo malejącą liczbą komórek jajowych. Rezerwa jajnikowa zaczyna się zmniejszać po 30 roku życia, a od około 35 roku życia dzieje się to jeszcze intensywniej. Płodność kobiety wygląda bowiem inaczej niż u mężczyzny. Kobieta dostaje komórki jajowe w określonej liczbie na całe życie. Z wiekiem nie produkuje nowych. Nowo narodzona dziewczynka ma ich około 1-2 miliony, a gdy pojawia się pierwsza miesiączka kobieta ma około 400 tysięcy komórek jajowych w każdym jajniku,

KOMÓRKA JAJOWA NIE JEST NIEŚMIERTELNA!

Komórki jajowe czekają w ciele kobiety na to, by dojrzeć i zmienić się w komórkę jajową zdolną do zapłodnienia, by potem opuścić jajnik. Komórka uwalniana jest w trakcie owulacji, która następuje mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Po uwolnieniu przez 24 godziny czeka na plemnika, który ją zapłodni. Jeśli się nie pojawi obumiera. Tak wygląda każdy cykl i w trakcie jego trwania każda kobieta traci około 1000 pęcherzyków.

Z WIEKIEM SPADA NIE TYLKO LICZBA, ALE I JAKOŚĆ OOCYTÓW

Pogarsza się także jakość komórek, szczególnie jąder komórkowych i chromosomów, które się tam znajdują. Zarodki, które powstają z wadliwych komórek mają nieprawidłową ilość materiału genetycznego i ciąża nie może się prawidłowo rozwijać. Dlatego z wiekiem rośnie ryzyko poronienia, a także dużo większe jest ryzyko powstania wad wrodzonych. Starzejące się komórki mogą mieć uszkodzone mitochondria, które dostarczają do komórek energię.

WAŻNE UNACZYNIENIE

Aby pęcherzyk był dotleniony i dojrzał musi mieć odpowiednie unaczynienie. Z wiekiem przepływ krwi słabnie i to wpływa także na zmniejszenie liczby oocytów.

STARZENIE SIĘ KOMÓREK JAJOWYCH A STRES OKSYDACYJNY

Zakłada się, że starzenie się komórek jajowych to również wynik stresu oksydacyjnego. Oznacza to, że nie ma równowagi między ilością szkodliwych składników a zdolnością ich usuwania. Organizm nie jest w stanie nadążyć z niszczeniem szkodliwych substancji. Stres oksydacyjny wpływa także na zmianę ekspresji geneów, dlatego DNA staje się bardziej podatne na uszkodzenia.

W KOMÓRKACH, KTÓRE SIĘ STARZEJĄ ŹLE ODCZYTYWANA JEST INFORMACJA GENETYCZNA

W przypadku komórek, które się starzeją dochodzi do zmiany ekspresji genów a więc tego w jaki sposób zawarta jest informacja genetyczna. Z wiekiem zauważalna jest nadekspresja genów związanych z odpowiedzią immunologiczną i stanem zapalnym i także procesem apoptozy. Zmniejsza się natomiast ekspresja genów, które są odpowiedzialne za metabolizm i funkcje mitochondriów.

WIEK KOMÓREK JAJOWYCH – JAK GO SPRAWDZIĆ?

Uszkodzenie komórek jajowych związanych z wiekiem sprawia, że zmniejsza się rezerwa jajnikowa a więc liczba pęcherzyków zdolnych do wzrostu oraz rozwoju komórek jajowych. Ocena takiej rezerwy pozwala dać informację o płodności kobiety i tym samym staranie się o dziecko będzie łatwiejsze do planowania. Aby ocenić jak wygląda sytuacja bada się między innymi takie markery jak hormon antymullerowski – AMH, hormon folikulotropowy – FSH czy Inhibinę B. Niezależnie od tego jakie badania będzie się prowadzić zawsze jedna kwestia będzie tutaj tak samo wyglądać. Mianowicie im później będzie się chciało zajść w ciąże tym będzie to trudniejsze i jednocześnie większe będzie ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.