Post

DNI PŁODNE – KIEDY NAJLEPIEJ STARAĆ SIĘ O DZIECKO?

 

Każda kobieta powinna znać swój cykl menstruacyjny i wiedzieć kiedy wypadają dni płodne, a w szczególności dotyczyć to powinno kobiet, które starają się o dziecko. Z ta wiedza jednak różnie bywa a to ona może sprawić, że zajście w ciąże uda się szybko, albo okaże się dla kobiety kłopotliwe. Warto więc dobrze się z tą kwestią zaznajomić.

CYKL MIESIĄCZKOWY – FAZY

Cykl menstruacyjny to nic innego tylko zmiany hormonalne jakie następują w ciele kobiety. Zmiany mają cykliczny charakter i składają się z czterech faz – menstruacja, faza folikularna, owulacja, faza lutealna.

MENSTRUACJA

Każdy nowy cykl zaczyna się krwawieniem. To wynik złuszczenia się błony śluzowej macicy, która narosła w ostatniej fazie poprzedniego cyklu. Zajście w ciąże w trakcie menstruacji jest praktycznie niemożliwe, chyba że cykl byłby bardzo krótki to wtedy dni płodne mogą się zacząć w ostatnich dniach krwawienia.

FAZA FOLIKULARNA (PRZEDOWULACYJNA)

W tej gazie błona śluzowa znów zaczyna narastać. Jednocześnie następuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Pod koniec fazy przysadka mózgowa przysadka wydziela hormon lutenizujący, który razem z hormonem folikulotropowym doprowadzi do pęknięcia jednego z pęcherzyków.

OWULACJA

To moment, w którym pęcherzyk pęka i uwolniona jest komórka jajowa, która potem dostaje się do jajowodu i tam zaczyna się wędrówka w stronę macicy. Jeśli w trakcie tej wędrówki nie spotka plemnika, z którym się połączy nastąpi jej obumarcie.

FAZA LUTEALNA

To najdłuższa faza cyklu, w trakcie jej trwania ciało kobiety przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Chwilę po owulacji pod wpływem hormonów to co zostało po pęcherzyku zmienia się ciałko żółte. Następnie wytwarza ono duże ilości progesteronu. Pod wpływem hormonu błona staje się grubsza i przygotowuje się na zarodek. Jeśli nie doszło do połączenia komórki jajowej i plemnika ciałko zanika i następuje znów menstruacja a cykl zaczyna się od początku.

ILE TRWAJĄ DNI PŁODNE?

Kobieta jest płodna tylko w czasie owulacji a więc w momencie gdy uwolniona jest komórka jajowa. Nie trwa to dłużej niż jeden dzień, dlatego cały okres płodny liczy się jako cztery-pięć dni przed owulacją i trzy-cztery po owulacji. Dzieje się tak dlatego, że po uwolnieniu komórka żyje jeszcze około 24 godziny, natomiast trwalsze są plemniki, które są w stanie w drogach rodnych przetrwać nawet około tygodnia. Określenie dni płodnych wymaga więc ustalenia terminu owulacji i to jest najbardziej problemowe. W standardowym cyklu 28 dni jest to w połowie, jednak nie u wszystkich kobiet cykl trwa tyle samo czasu. W zależności od długości trwania cyklu jajeczkowanie może być później albo wcześniej. Generalnie zakłada się, że jajeczkowanie jest 14 dni przed kolejnym krwawieniem. Dlatego jeśli kobieta ma cykle regularne o określonym czasie trwania, może od tego czasu odjąć 14 dni i wyznaczyć termin przypuszczalnej owulacji.

JAK ROZPOZNAĆ DNI PŁODNE?

Jeśli kobieta dobrze obserwuje swój organizm wie kiedy występuje owulacja oraz dni płodne. Można to obserwować przez podwyższoną temperaturę, ból w dole brzucha czy większej ochocie na współżycie. W tych dniach również inaczej wygląda śluz szyjkowy, który staje się bardziej rozciągliwy i przypomina nieco białko jaja kurzego. Wyznaczenie dni płodnych zwiększa szansę na zajście w ciążę, jednak trzeba pamiętać, że współżycie w najbardziej płodny dzień to prawdopodobieństwo ciąży 33%. Tak więc zajście w ciążę wcale nie jest tak łatwe jakby się to mogło wydawać. Jednak precyzyjne wyznaczanie dni płodnych na pewno będzie tutaj istotnym ułatwieniem.