Post

GESTAGENY: JAKA JEST ICH ROLA W NIEPŁODNOŚCI I WCZESNEJ CIĄŻY?

 

Gestageny odpowiadają za podtrzymywanie ciąży, rozwój zarodka i mają działanie antykoncepcyjne, w okresie menopauzy pozwalają one walczyć z jej objawami. Jeśli pojawia się ich niedobór może to dalej prowadzić do poronień czy powodować niepłodność.

O getagenach możemy powiedzieć, że są to hormony do zadań specjalnych. Nie tylko będą podtrzymywać ciążę i odpowiadają za rozwój zarodka to jednocześnie mają działanie antykoncepcyjne i ograniczają objawy jakie pojawiają się w okresie menopauzy

Co powinniśmy wiedzieć o tych hormonach i ich działaniu prociążowym? Specjalnie dla Was mamy informację na ten temat.

GESTAGENY PRZYGOTOWUJĄ CIAŁO KOBIETY DO CIĄŻY

Gestageny to grupa żeńskich hormonów płciowych, które mają budowę i funkcje podobne do tych jakie pełni progesteron, który jest głównym ich przedstawicielem. Za ich produkcję odpowiada ciałko żółte na początku, a potem w dłuższej perspektywie w ciąży łożysko. Wpływają one na błonę śluzową macicy, tak by była ona gotowa na przyjęcie zarodka. Właśnie dlatego poziom gestagenów, a dokładniej poziom progesteronu będzie rósł tuż po owulacji a oznaczając jego poziom w drugiej połowie cyklu będzie można ocenić czy w ogóle owulacja w tym cyklu miała miejsce. Gestageny powodują, że śluzówka macica jest lepiej ukrwiona i pogrubiona, co powoduje, że organizm matki nie będzie odrzucał zarodka.

GESTAGENY ODPOWIADAJĄ ZA UTRZYMANIE CIĄŻY

Działanie gestagenów sprawia, że mięśniówka macicy jest mniej wrażliwa na działanie oksytocyny co będzie powodowało jej rozluźnienie i hamuje skurcze. Te hormony mają także korzystny wpływ na szyjkę macicy. Przede wszystkim będą chronić przed niewydolnością i dzięki temu ryzyko poronienia jest mniejsze. W trakcie 9 miesięcy ciąży poziom progesteronu podnosi się 100 razy. Zaczyna spadać dopiero przed jej samym końcem a to sygnał dla macicy, że trzeba rozpocząć poród.

GESTAGENY ZAPOBIEGAJĄ PORONIENIU

Powodem poronienia może być problem z implantacją zarodka w macicy. Zarodek może się nie zagnieździć w ścianie macicy co będzie wynikiem zbyt małej produkcji progesteronu. Problem ten jest bardzo powszechny dotyczy bowiem nawet połowy kobiet po poronieniach. Wyniki badań naukowych sugerują, że podawanie gestagenów kobietom po poronieniach ułatwia utrzymanie kolejnej ciąży.

GESTAGENY WAŻNE RÓWNIEŻ DLA KOBIET PRZYSTĘPUJĄCYCH DO IN VITRO!

W przypadku zapłodnienia in vitro kobiety przyjmują progesteron zaraz po transferze zarodka, aby w ten sposób podnieść szansę na to, by zarodek zagnieździł się w macicy. Hormon ten wykorzystywany jest także w protokole stymulacji, by zwiększyć liczbę pęcherzyków jajnikowych.

KIEDY KOBIETA W CIĄŻY POWINNA PRZYJMOWAĆ PROGESTERON?

Lekarz może zalecać przyjmowanie progesteronu w momencie, gdy u kobiety występują niepokojące symptomy takie jak krawawienie czy plamienie, bóle brzucha albo skurcze Macicy. Progesteron przyjmują także te kobiety, które miały ciąże zakończone poronieniem albo przedwczesnym porodem. Kolejne wskazanie to niewydolność szyjki macicy a więc jej zbyt szybkie skracanie się. To bardzo niebezpieczny stan, ponieważ rośnie wtedy ryzyko, że ciąża nie będzie donoszona. Przyjmując progesteron kobieta ma szansę donosić ciążę do terminu porodu.

Mówiąc ogólnie gestageny a właściwie progesteron to jeden z najważniejszych hormonów ciążowych. Ma kluczową rolę nie tylko przy zapłodnieniu, ale także przy dalszym rozwoju ciąży. Niedobór może powodować przedwczesny poród, albo poronienie. Dlatego w trakcie trwania ciąży faktycznie powinno się tą kwestię kontrolować, by poziom progesteronu nie był zbyt niski.