Post

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA – JAK WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ KOBIETY?

 

Mimo, że antykoncepcja hormonalna jest uznawana za jedną z najpewniejszych metod zapobiegania to jednak nadal wiele kobiet obawia się jej stosowania, ze względu na to, by później nie mieć problemów z zajściem w ciążę. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Antykoncepcja hormonalna

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna powstała w latach 60-tych minionego wieku w USA. Od tego momentu oczywiście przeszła wiele zmian, by podnieść skuteczność i zwiększyć bezpieczeństwo. Mimo, że ta metoda jest faktycznie bardzo skuteczna to jednak wiele kobiet nie chce je stosować bo boi się problemów z późniejszym zajściem w ciążę.

JAK DZIAŁA ANTYKONCEPCJA HORMONALNA

Podstawowym zadaniem jakie ma antykoncepcja hormonalna będzie czasowe zatrzymanie owulacji. Aby do tego doprowadzić przyjmuje się różne dawki hormonów płciowych – estrogen i progestagen albo sam progestagen. W obecnych czasach taka antykoncepcja nie występuje wyłącznie w formie tabletek doustnych, ale pojawiają się także takie propozycje jak plastry antykoncepcyjne, zastrzyki czy krążki dopochwowe. Wszystkie środki mimo różnej formy działają w taki sam sposób.

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA ODBIERA PŁODNOŚĆ?

Odbiera płodność, ale wyłącznie na czas jej stosowania. Efekt antykoncepcyjny jest w pełni odwracalny a kobieta bardzo szybko po odstawieniu tabletek odzyskuje płodność. Znajdujące się w tabletkach czy plastrach hormony nie będą się gromadzić w organizmie, dlatego po niedługim czasie od odstawienia właściwie nie będzie po nich śladu.

Badania naukowe pokazały, że doustna antykoncepcja może jedynie nieznacznie opóźnić powrót połodność. Jest to związane z tym, że czasowo była zablokowana owulacja i działały hormony. Jednak żaden z preparatów nie doprowadza do całkowitego zablokowania możliwości zajścia w ciążę. Współczesne środki antykoncepcyjne mają nieduże dawki hormonów i dlatego nie mają aż tak dużego wpływu na organizm. Dotyczy to zarówno tabletek antykoncepcyjnych jak i plastrów czy zastrzyków.

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA A PŁODNOŚĆ – CO MÓWIĄ STATYSTYKI?

Około połowa kobiet zachodzi w ciążę w ciągu 3 miesięcy od odstawienia tabletek. Większości udaje się to osiągnąć w ciągu 12 miesięcy.

KIEDY ZACZĄĆ STARAĆ SIĘ O DZIECKO PO ODSTAWIENIU ANTYKONCEPCJI?

W zasadzie już w pierwszym cyklu po zaprzestaniu brania tabletek organizm jest gotowy do poczęcia. Oczywiście niektóre kobiety potrzebują więcej czasu na odzyskanie równowagi hormonalnej. Wszystko jest zależne od rodzaju stosowanej antykoncepcji. Generalnie uznaje się, że para powinna zajść w ciążę w ciągu roku od momentu, gdy tabletki były odstawione.

Duże znaczenie będzie miał wiek. Kobietom, które wiele lat stosowały antykoncepcję hormonalną wydaje się, że przyczyną problemów z poczęciem jest to, że wiele lat stosowały tabletki. Załóżmy jednak, że taka kobieta stosuje antykoncepcję 10 lat od 25 roku życia. Po przerwaniu brania tabletek a więc w wieku 35 lat jej płodność będzie niższa, jednak właśnie nie z powodu działania hormonów, ale z powodu upływającego czasu.

WIĘKSZE SZANSE NA DZIECKO PO ODSTAWIENIU TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH? CZY TO MOŻLIWE?

U wielu kobiet po odstawieniu tabletek płodność rośnie, ponieważ w pierwszych cyklach uwalnia się więcej niż jedno jajeczko. W ten sposób organizm próbuje nadrabiać zaległości, które wynikały z tego, że czasowo nie było w organizmie owulacji. Większa liczba uwolnionych jajeczek stwarza z kolei szansę na ciążę mnogą.

PŁODNOŚĆ ZALEŻNA NIE TYLKO OD HORMONÓW

Ludzką płodność sterują skomplikowane mechanizmy. To jak szybko zajdziemy w ciąże nie zależy tylko od poziomu hormonów i stosowanej antykoncepcji. Ogromny wpływ na zdolność do poczęcia ma to jaki tryb życia dana osoba prowadzi. Dieta, nałogi, praca, czy zażywane leki – to wszystko będzie wpływać ostatecznie na płodność.